Geleneksel Okçuluk Festivali Sürüyor..

2633

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde ilki düzenlenen Uluslararası Gümüşyay Okçuluk Festivaline, 13 ülkeden yaklaşık 200 okçu katılıyor.


Valilik himayesinde, Gümüşhacıköy Kaymakamlığı ve Gümüşhacıköy Belediyesi işbirliğinde Dede Korkut Parkı’nda gerçekleşen festivalde okçular yarışıyor. 25 Haziran‘a kadar devam edecek festivale, Türkiye’nin çeşitli illerinden okçuların yanı sıra Yunanistan, Çin, Romanya, Macaristan, Japonya, Güney Kore, Bulgaristan, Slovakya, Malezya, Tayvan, Polonya ve Finlandiya’dan okçuların ilgi gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu.

Yöresel kıyafetle gerçekleştirilen yarışmalarda, 30 metreden 90 metreye kadar ok atışları ile koşarak ve at üstünde ok atışı, ayrıca menzil atışları yapılıyor.

Gümüşhacıköy Kaymakamı Serdar Kartal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhacıköy’de ecdat yadigarı olan bir geleneği uluslararası boyutta gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Geleneksel okçuluğun dünyada yeni yapılmaya başladığını kaydeden Kartal, Osmanlı okçuluğunu yaşatmayı hedeflediklerini belirterek, “Okçuluk, modern ve geleneksel olarak ikiye ayrılıyor. Biz ata kıyafetleriyle birlikte geleneksel okçuluğu yaşatıyoruz. Antik çağlardan kalma savaş aletleriyle yapılan bir okçuluk bu. Amacımız cihangirlik ruhuna yansımış Türk kültürünü en iyi şekilde yaşatabilmek” dedi.

 
 
Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz
 
     
Kulaksız Okspor Kulübü Derneği
Beyoğlu / İSTANBUL
Tel. 0212 2382420(Pbx)
Faks. 
E.mail:  info@kulaksizokspor.org
www.kulaksizokspor.com  2012 Tüm hakları saklıdır.
Sitedeki haberler ve görseller kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
     

 

İstatsitik
 
Online6
Bugun14
Ay1.163
Toplam121.316
[Kodlama]